niedziela, 12 lutego 2012

Whitney Houston RIP

Whitney Elizabeth Houston (ur. 9 sierpnia 1963 w East Orange w stanie New Jersey) – amerykańska laureatka nagrody Grammy, piosenkarka pop i R&B, aktorka, producentka filmowa, aranżerka, autorka piosenek i była modelka.
Jej sukces otworzył drzwi innym afroamerykańskim kobietom do sukcesu w filmach i muzyce pop. Często nazywana "The Voice". Znana z "potężnego, przeszywającego pop-gospelowego głosu". Jest obdarzona pięciooktawową skalą głosu.
W latach osiemdziesiątych XX wieku Houston była pierwszą afroamerykańską artystką, która regularnie pojawiała się na stacji MTV, w czasach kiedy dominował rock "białych" ludzi. Jej pierwszy album stał się najlepiej sprzedającym się albumem debiutanckim solowej artystki w dziejach. Houston była pierwszą kobietą, która zadebiutowała na pierwszym miejscu na liście Billboard 200 i jej kolejnych siedem singli pojawiło się na 1. miejscu na liście Billboard Hot 100. Whitney kontynuowała swój sukces w latach 90. w Hollywood grając w filmie Bodyguard, który odniósł duży sukces kasowy. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu stała się najczęściej kupowanym soundtrackiem w dziejach, a singel I Will Always Love You najlepiej zarabiającym kobiecym singlem i 6. najczęściej kupowaną piosenką w historii muzyki. Houston jest czwartą najlepiej zarabiającą artystką muzyczną według Recording Industry Association of America i najczęściej nagradzaną w dziejach według księgi rekordów Guinnessa.
U szczytu sławy poślubiła byłego piosenkarza R&B, Bobby'ego Browna. Pogłoski o narkotykach i małżeńskie nieporozumienia zaczęły negatywnie wpływać na jej karierę. Doprowadziło to do załamania wizerunku piosenkarki w mediach, a notowania albumów gwałtownie spadły na początku XXI wieku. O prywatnych problemach i niekonsekwentnym zachowaniu mówiono więcej niż o jej muzyce, a skandale z jej udziałem regularnie pojawiały się w prasie brukowej. Houston przeszła dwa programy leczenia odwykowego w 2005 i w 2006 roku. Po drugim, zakończonym sukcesem leczeniu w 2006 rozwiodła się z Brownem i zyskała prawa rodzicielskie do opieki nad ich jedyną córką .


6 komentarzy:

  1. uwielbiałam jej piosenki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach, dziękuję! Czasami trzeba po prostu dobrze poszukać. Kosztował tylko 12 zł, więc to nie dużo w porównaniu np. z River Island.

    OdpowiedzUsuń